9 клас література

суботу, 20 грудня 2014 р.

Урок № 4. Проблема влади грошей. Засоби сатиричного змалювання

І. Опрацюйте матеріал

1. Проблема влади грошей

   Перша редакція комедії мала назву «Гроші».
  Прочитавши твір, можна зрозуміти, що для Калитки найважливіше — купити землю, отже, потрібні гроші. Тому всі його вчинки спрямовані на здобуття грошей. А гроші, якщо тільки вони керують людиною,— це основна причина всіх людських вад. Саме вони зробили Калитку крутієм, деспотом, лицеміром і стяжателем. Жадоба до грошей призводить до духовної деградації людини. Саме вони стають для Герасима найвищим авторитетом, тому людяність повністю знецінюється. У гонитві за грошима Калитка раз у раз потрапляв у смішні обставини, а згодом і зовсім потрапив у катастрофічне становище.

 

2. Засоби сатиричного зображення
    Гротеск                 Іронія             Сарказм          Сатира

Гротеск (грот, печера) – художній засіб, прийом, що грунтується на свідомому перебільшенні, контрастах трагічного й комічного, де реальне в житті переплітається з фантастичним, страшне – з незвичайно смішним.
Іронія (удавання, лукавство) – троп: приховане кепкування, глузування, уживання слова в оберненому, протилежному значенні. Наприклад, із серйозним виглядом удавано стверджують протилежне тому, що думають насправді, про якесь явище чи людину. Іронія може бути доброзичливою, сумною, злою, дошкульною, гнівною. Дошкульна, гнівна іронія близька до сарказму.
Сарказм (рву м'ясо) – троп: глузування над людиною, державою, діяльністю організацій, що грунтується на почутті переваги мовця над тим, про кого чи про що він пише, говорить чи до кого він звертається. Буває їдким, викривальним, гірким. Сарказм близький до іронії.
Сатира (суміш, усяка всячина) – вид художньої літератури в прозі чи віршах, де зображення здійснюється через різке осміювання, критику всього негативного. 

ІІ. Перегляньте відеофрагмент із кінофільму "Сто тисяч" та дайте відповіді на питання (письмово)

Немає коментарів:

Дописати коментар